Members

Members

Name Department Keywords
Abdennour Abbas Department of Bioproducts and Biosystems Engineering Biosensors, Plant pathogens, Sentinel plants
Jim Anderson Department of Agronomy & Plant Genetics Wheat breeding, Disease Resistance, Genetic mapping
Brett Arenz Department of Plant Pathology Plant Disease Clinic, Plant disease diagnostics
Brett Barney Department Bioproducts and Biosystems Engineering Biofuels, High value chemicals, Bacteria and Algae, Biofertilizers
Rex Bernardo Department of Agronomy & Plant Genetics Plant breeding, Molecular markers, Selection, Maize
Bob Blanchette Department of Plant Pathology Forest pathology, Forest fungi, Tree diseases
James Bradeen Department of Plant Pathology Disease Resistance, Genomics, Crop wild relatives
Kathryn Bushley Department of Plant Biology Insect pathogen, Nematode pathogens, Secondary metabolites, Toxins, endophytes
Ashok Chanda Department of Plant Pathology Soilborne diseases, sugar beet root rot, Rhizoctonia, Aphanomyces, proteomics
Matthew Clark Department of Horticultural Science Plant Genetics, Fruit Breeding, R Genes, Marker assisted breeding, QTL Mapping
Jerry Cohen Department of Horticultural Science Plant hormones, Biochemical mass spectrometry, Metabolomics, proteomics
Jeff Coulter Department of Agronomy & Plant Genetics Corn-based cropping systems
Andy David Department of Forest Resources White pine blister rust, Epigenetics, Pathosystem, Eastern white pine
Francisco Diez-Gonzales Department of Food Science and Nutrition Pre-harvest ecology of foodborne pathogens;Control of select agents for food defense
Ruth Dill-Macky Department of Plant Pathology Fusarium Head Blight, Cultural control, Host resistance
Yanhong Dong Department of Plant Pathology Mycotoxin, Trichothecenes, and GC-MS analysis
Fabian Fernandez Department of Soil, Water, and Climate Corn mineral nutrition, Nutrients and crop health
Melania Figueroa Department of Plant Pathology Disease Resistance, Pathogen, Molecular interaction
Dean Herzfeld Department of Plant Pathology Pesticides, Integrated Pest Management, Education
Cory Hirsch Department of Plant Pathology Genomics, plant stress resistance biology, abiotic stress, biotic stress
Karen Hokanson Department of Horticultural Science Biotechnology Regulation, Biosafety, Gene Flow, Genetic diversity
Stan Hokanson Department of Horticultural Science Woody landscape plants, Landscape plant breeding, Disease Resistance, Rose black spot disease, Marker assisted breeding
Terrance Hurley Department of Applied Economics Agricultural production/policy, Natural resource/environmental economics, Applied econometrics, Experimental economics
Bill Hutchison Department of Entomology Intergrated Pest Management, Biocontrol, GE crop biosafety, Areawide pest suppression
Carol Ishimaru Department of Plant Pathology Bacterial diseases of plants, Biological control of plant diseases, Genomics of bacterial plant pathogens
Yue Jin Department of Plant Pathology / USDA-ARS Cereal Disease Laboratory Stem rust pathogen biology, Host resistance
Nicholas Jordan Department of Agronomy & Plant Genetics Plant population ecology, Integrated weed management
Fumi Katagiri Department of Plant Biology Plant immune signaling network, predictive computational models
Shahryar Kianian Department of Plant Pathology / USDA-ARS Cereal Disease Laboratory Cereal Rust, Nuclear-cytoplasmic interaction, Radiation Hybrid Mapping
Linda Kinkel Department of Plant Pathology Coevolution, antibiotic, Streptomyces, disease suppressive soil, Biological control
Corby Kistler Department of Plant Pathology / USDA-ARS Cereal Disease Laboratory Fusarium Head Blight, Mycotoxins, DON
Bob Koch Department of Entomology Host plant resistance, Biological control, Remote sensing
Vera Krischik Department of Entomology services, Systemic insecticides, Beneficial insects, Bees
James Kurle Department of Plant Pathology Disease resistance screening, Phenotyping, Cultural disease management
Benham Lockhart Department of Plant Pathology Virus diseases; Diagnostic technology
Jim Luby Department of Horticultural Science Fruit Breeding, Disease and pest resistance, Molecular markers, Mapping
Ian MacRae Department of Entomology Spatial, Remote sensing, Spectral reflectance, Unmanned aerial systems (UAS), Integrated pest management (IPM)
Dean Malvick Department of Plant Pathology Corn and soybean diseases, Soilborne diseases, Disease management
Georgiana May Department of Plant Biology Host/microbe interactions, Molecular evolution, Genome organization of pathogen resistance, Fungal population genetics
Gary Muehlbauer Department of Plant Biology / Department of Agronomy & Plant Genetics Barley, Wheat, Fusarium Head Blight, Fusarium graminearum
Pablo Olivera Department of Plant Pathology Resistance to wheat stem rust, Surveillance and race analysis
Neil Olszewski Department of Plant Pathology Plant viruses, Caulimoviridae, Protein glycosylation
Angela Orshinsky Department of Plant Pathology Extension, Integrated disease management, Cultural management, Disease Resistance
Loretta Ortiz-Ribbing Department of Plant Pathology Biological control, microbials, cover crops, organic and sustainable systems
Phil Pardey Department of Applied Economics Agricultural Development/Policy, Biodiversity & Endangered Species, Biotechnology & Genetic Resources
Christopher Philips Department of Entomology Integrated Pest Management, Insect behavior and ecology, Agroecology, Multitrophic interactions
Paul Porter Department of Agronomy & Plant Genetics Cover crop, Somalia, Cropping systems
Mary Rogers Department of Horticultural Science Insect pest management, Vegetable crop management systems, Season extension
Carl Rosen Department of Soil, Water, and Climate Nitrogen use efficiency, Plant nutrient cycling, Cropping systems
Matthew Rouse Department of Plant Pathology / USDA-ARS Cereal Disease Laboratory Durable resistance, Wheat stem rust, Barley leaf rust
Matt Russell Department of Forest Resources Forest ecosystem health, Forest dynamics
Deborah Samac Department of Plant Pathology Disease resistance genes, Metagenomics, Aphanomyces root rot
Jonathan Schilling Department of Bioproducts and Biosystems Engineering / Department of Plant Pathology Lignocellulose, Biodegradation, Decomposition, mushrooms
Kevin Smith Department of Agronomy & Plant Genetics Barley, Breeding, genomic selection, Disease Resistance, Association mapping, Low temperature tolerance
Marla Spivak Department of Entomology Apiculture; Population biology, Ecology, Genetics and breeding of honey bees; Social insects
Brian Steffenson Department of Plant Pathology Crop wild relatives, Biotic and abiotic resistance, Genetic diversity, Triticum, Aegilops, Hordeum
Robert Stupar Department of Agronomy & Plant Genetics Legume molecular genetics
Les Szabo Department of Plant Pathology Molecular Genetics of Rust Fungi
Peter Tiffin Department of Plant Biology Genomics, Climate change, Symbiosis
Eric Watkins Department of Horticultural Science Turfgrass, Plant breeding, Sustainable, Low-input, Lawn, Seed production
Jochum Wiersma Department of Agronomy & Plant Genetics Fusarium Head Blight, Crown rust, Stem rust, Leaf rust, Seed treatments, Fungicides
Ce Yang Department of Bioproducts and Biosystems Engineering
Nevin Young Department of Plant Pathology Genomics, Legumes, Symbiosis, Disease resistance genes
Chengyan Yue Department of Horticultural Science/Applied Economics Market potential, sustainable products, stakeholder preferences, food safety